Мова буде йти про рослини, які здатні рости взагалі без жодної краплі штучного поливу, витримувати спекотне літо, палюче сонце і сухих піщаний грунт - це все природні умови центральної та південної України. Там, де інші рослини без догляду або не наберуть висоти, або пожухнуть листочки, або буде скудне цвітіння, то рослини з цього списку в таких умовах будуть почуватися і виглядати якнайкраще. В цьому списку є навіть злаки! Тож читайте до кінця!
Зазвичай такі рослини мають спільні особливі зовнішні ознаки, за якими їх можна впізнавати, ознаки та якості, яких вони набули саме для того, щоб виживати в екстремальних умовах. Що ж це за надвластивості?
-
світле, сизе забарвлення листочків та стебел (перовскія, вероніка сива, сантоліна, полин)
-
наявність опушення, колючок на листі і стеблах (стахіс, котовнік, шавлія лікарська)
-
вузьке, дрібне, жорстке, або сильно розсічене листя (миколайчики, полин, деревій)
Світла поверхня таких рослин відбиває палючі сонячні промені, а жорстка листова пластина, або листки з опушенням запобігають надмірному випаровуванню вологи з поверхні.
Ось перелік цікавих посухостійкий багаторічників, які можуть рости по-справжньому без догляду та при цьому мають декоративний і привабливий вигляд.
Котовнік / Nepeta
Листочки зморшкуваті, сизі,опушені. Всі сорти від низеньких до високих абсолютно посухостійкі!
Шавлія лікарська / Salvia officinalis
Має сизе з повстяним напиленням листя. До того ж надзвичайно ароматне. Висока стійкість до посухи і спеки. Навіть у таких її декоративних сортів як “Purpurescence” “Icterina” “Tricolor”. Є зимозеленою рослиною - листя тримає аж до весни.
Стахіс візантійський / Stachys Byzantina
Друга назва “овечі вушка”, бо такі ж м’які та наче вкриті шубкою з хутра. Просто неубієнна рослина. Навіть в міських умовах понад розпеченим асфальтом буде рости, цвісти та розростатися!
Полин лікарський / Artemisia abrotanum
Не тільки лікарський, а всі види та сорти полину мають або сизе листя (полин Людовіка), або/та сильно-розсічене (полин Шмідта, полин армянська, полин “Кока-кола”), що робить їх абсолютно стійкими до спекотних та посушливих умов.
Полин армянський / Artemisia canescense
Полин Людовіка / Artemisia ludoviciana
Перовскія / Perovskia
Всі сорти перовскії дуже посухостійкі та витривалі у міських умовах. При цьому вона радує цвітінням з липня і до жовтня!
Лаванда вузьколиста / Lavandula angustifolia
Певно немає вже людини, яка б не чула про запашну лаванду! Не дивлячись на своє розкішне цвітіння та аромат, вона росте на бідному посушливому грунті під палючим сонцем. Спеціально підібрала наглядне фото. Сюди ж можна віднести і лавандин.
Вероніка сива / Veronica incana
Можна назвати її грунтовкривною рослиною, так як вона росте низенькими кочками, і тільки за рахунок суцвіть сягає до 25 см у висоту. Має повстяне, майже біле листя, яке щільно вкриває грунт.
Гайлардія остиста / Gaillardia aristata
Це також одна з неубієнних рослин. Яку часто можна побачити просто на природніх луках, або на подвір’ях давно закинутих хат. Подвір’я заростає, хати розвалюються, а гайлардія продовжує нагадувати про те, що тут колись вирувало життя.
Сантоліна кипарисоподібна / Santolina chamaecyparissus
Зимозелена сиза рослина, з надзвичайної краси різьбляним листочком. По агротехниці нагадує лаванду. Треба постійно стригти, щоб тримала форму. Але поливати - не треба!
Деревій / Achillea
Видовий деревій дуже поширений степами України, сонячні луки - це його дім. Існують різні види та нові сучасні сорти деревію, але всім їм притаманна неймовірна стійкість до посушливих умов!
Миколайчики / Eryngium
Прекрасна колючка - також місцевий житель українських степів! Але окрім видових, існують вже багато сортових екземплярів! Тому що селекціонери оцінили по достоїнству і красу, і стійкість цієї рослини. Ерінгіум - колюча, жорстка рослина, але по стійкості до сухості і спеки, це термінатор!
Головатень круглоголовий / Echinops
Це також видова колючка, на основі якої виведені сучасні сорти. Ідеальні кульки, що з’являються в середині літа, дуже освіжають квітник. Посухостійкість на вищому рівні!
Седум видний / Sedum Spectabile
Неможливо оминути категорію седумів та очитків - це також рослина, що витримує дуже різні умови, і легке притінення, і в тому числі довготривалий посушливий період. За рахунок м’ясистих листів та стебел, вони утримують в собі запас вологи на довгий час. На фото очиток видний, якого теж існує безліч сортів.
Костриця сиза / Festuca glauca
Ось і до злаків дійши. Самий відомий злак, що здатен рости не тільки без поливу, а і на голому піску - це костриця сиза. Її часто висаджують на сонячний схил, для укріплення грунту, а також через здатність рости в таких екстремально сухих умовах.
Схізахіріум та андропогон (Schizachyrium, Andropogon)
Раніше обидві ці рослини відносились до одного роду, а тепер їх родзілили. Але вони дуже схожі між собою та умови їх вирощування однакові. Ці злаки у посушливих умовах виростають міцні, вертикальні, з жорсткими стеблами. А при зайвому поливі вони надто витягнуться та поляжуть.
Звісно, цим списком всі посухостійкі рослини не обмежуються, якщо вам цікаво розширити цей перелік, то ось ще толерантні до посушливих умов рослини: квіти - пижмо, тім’яни, ясколка, ліхніс корончатий (дворічник), рудбекіЇ (однорічні, дворічні, багаторічні), шавлія дібровна, шавлія мускатна, каламінта котовнікова, іссоп лікарський, ехінацея лікарська, катананхе, материнка (орегано), молодила, очитки, портулак (однорічник), кермек татарський, кермек широколистний, юкка, з оздобних трав - колосняк пісковий, бріза медіа, просо лозоподібне.
На останок
Свіжовисаджені рослини, навіть якщо вони дуже посухостійкі і є в цьому переліку, в ПЕРШИЙ рік посадки все одно потребують помірного поливу, особливо в перший тиждень посадки та влітку в спеку, для того, щоб вони вкорінилися і гарно прижилися на своєму місці. А вже с другого року про полив для них можна забути.
Бажаю всім квітучого настрою!