Чимало людей, купуючи рослину з позначкою “багаторічник”, сподіваються, що рослина тепер залишиться у них на довгі роки. Але це далеко не так. Багаторічність - не дорівнює вічність. Кожен багаторічник має свій максимальний вік росту на одному місці без поділу і пересадок.
Термін “багаторічність” включає в себе як рослини, які ростуть на одному місці всього 3 роки (малорічники), так і рослини, що ростуть 10-15 років без ділення (суперрічники). Я би додала рослини, які ростуть до 5 років, як третю категорію, назвемо їх просто “багаторічники”.
Багаторічники бувають дерев’янисті та трав’янисті. У цій статті мова йде, як ви зрозуміли, тільки про багаторічність трав’янистих - квітів та злаків. Трав’янисті рослини відрізняються від кущів та дерев тим, що мають більш ніжне коріння, яке досить швидко виснажується, втрачає всмоктуючі властивості і відмирає.
Про багаторічність багаторічників можна судити по такій ознаці: якщо квітка (злак) зацвітає на перший чи другий рік від посіву і має досить тривалий період цвітіння від 2 до 4 місяців, то така рослина цим довготривалим цвітінням дуже виснажує свою кореневу систему, яка швидко застаріває. Такі багаторічники будуть рости не більше 5 років, а частіше це 3-4 роки, на одному місці.
Приклад:
-до 3 років (“малорічники”): деревій (окрім таволгового), агастахе, вербена списовидна, королиця, матрикарія, кнаутія, скабіоза, гаура, люпин, геліопсіс, кореопсіс мутовчатий, вероніка, синьоголовнік, кентрантус
Королиця (Leucanthemum) для пишного і крупного цвітіння взагалі потребує ділення кожен рік, також для неї важливий поживний грунт і підкормки.
Вербена списовидна (Verbena hastata) - зацвітає рясно в перший рік посіуву, але вже на другий рік кущ буде менший, на третій може не вийти з зими, і ділити її кореневище майже неможливо. Вихід - пересів.
Кентрантус червоний (Centranthus ruber) - прекрасно росте три роки, рясно цвіте все літо без втрати декоративності. Після 3-го року кущ краще поділити, він чудово ділиться.
І навпаки, якщо багаторічник дуже повільно наростає, зацвітає на 3й рік від посіву або має обмежений період цвітіння 1-1,5 міс, то такий точно буде рости багато років без поділу і пересадок - від 5-ти і більше.
Приклад:
-до 5-ти років: деревій таволговий, аквілегія, котовнік, монарда, мак східний, геленіум, волжанка, залізняк бульбистий, залізняк русселя, ліатріс, посконнік, веронікаструм, вернонія, плакун, седум видний, бадан, рудбекія блискуча, волжанка, аконіт, дібровнік, ехінацея, ліріопе, діцентра, папороть. Із злаків - війники, щучники, вівсяниця, пенісетум, осоки.
Залізняк Русселя (Phlomis russeliana) - зацвітає на третій рік від посіву, росте на одному місці 5 років точно, може і більше, росте невеликими куртинами, які легко діляться
Бадан серцелистний (Bergenia cordifolia) - росте на одному місці без ділення 4 роки, потім бажано поділити, його куртина легко ділиться на велику кількість розеток.
Аквілегія (Aquilegia) - росте на одному місці 4-5 років без втрати декоративності. Але поділити її майже неможливо, має один стрижневий корінь
-до 10 років (“суперрічники”): хости, півонії, лілейники, іріс бородатий, морозник, баптизія, амсонія, гіленія, анемона японська, міскантуси.
Хоста (Hosta) - всі сорти хост ростуть на одному місці від 10 і до 20 років!!!
Амсонія Хубрічта (Amsonia hubrichtii) як і амсонія табермонтана (Amsonia tabernaemontana) - з насіння зацвітають лише на третій рік, повільно розростаються, але спокійно ростуть 10 років на одному місці.
Як бачите, суперрічників серед трав’янистих рослин, досить мало. Але жодного ботаніка це не дивує, бо знаючи особливість будови коренів таких рослин, їх функціонування, так і має бути в природі.
Продовжити життя багаторічникам можна, або вчасним поділом кореневищ, або пересіванням, або живцюванням. Бо не всі рослини можна поділити, наприклад, рослини із одним стрижневим коренем.
Наостанок.
Різноманітність багаторічних рослин настільки велика, що перерахувати всі та поділити на певні категорії, просто не можливо. Я привела до прикладу лише деякі. Головне: чим в більше підходящих для себе умовах посаджена рослина, тим вірогідніше вона проживе свій максимальний вік на одному місці! До прикладу, рясно квітучі рослини на бідних грунтах постаріють і загинуть раніше, ніж такі самі, але на поживних грунтах, чи із внесенням добрив. Положення сонце\тінь теж має відповідати потребам рослини, тіньові рослини швидко виснажуться на сонці, а посухостійкі вимокнуть у вологих грунтах... і тд. Тому вивчайте рослини, в інтернеті багато інформаціі, враховуйте їхню “річність”, підбирайте під умови свого саду і будете мати максимально щасливі рослинки!
В коментарях можете поділитись вашим досвідом стосовно багаторічності рослин на одному місці - я додам це у статтю.