Перовскія
Що за дивна назва? В яких умовах вона росте? На кого схожа і з чим поєднувати?
Шукаючи матеріал про перовскію мені довелося провести ціле розслідування, хотілось знайти, звідки взялась назва? Адже офіційна англійська вікіпедія навіть не згадує того, що вперше описав род і дав назву Перовскія ботанік Григорій Карелін у 1841. А пише одразу, що вперше описав її як Perovskia atriplicifolia англійський ботанік Джордж Бентам (George Bentham) в 1844.
Назва перовскія дана Кареліним на честь відомого на той час генерал-губернатора Оренбурзького округу Перовського О.В. Друга тривіальна і досить розповсюджена зараз в Європі назва перовскіі - “руська шавлія” (Russian Sage). Хоча ніякого відношення до Россії вона немає і всі це знають! Її ореал розповсюдження - Центральна Азія, Афганістан, Пакістан, східний Китай, Тібет, Турція.
Perovskia atriplicifolia - ми звикли казати “перовскія лебедолистна”. Але Perovskia atriplicifolia означає буквально “листя як у лебеди” (Лебеда - Аtriplex lat.)”. А от лебеда українською мовою буде лутига. Тобто ми маємо казати перовскія лутиголистна, звучить смішно, так?
Але не маємо! Ще один важливий факт: з 2017 року Perovskia atriplicifolia перенесена до роду Salvia та має офіційну назву Salvia yangii (салвіа йанжиай), на честь китайського ботаніка Янг Чанью ( Yang Changyou), який в 1987 р описав місцеву популяцію аналогічних рослин як Perovskia pamirica.
Російська Вікіпедія все ще відносить Перовскія до роду Перовскія, а от англійська Wiki до роду Salvia (посилання). Української сторінки нажаль немає.
Звісно, ніхто ще так не називає перовскію - шавлія йанжиай. Але офіційно так. Навіть якщо вбити в аглійську вікіпедію назву Perovskia atriplicifolia, вона перекине вас на сторінку Salvia yangii, яка починається зі слів:
Salvia yangii, previously known as Perovskia atriplicifolia….
Коли розслідування закінчилось, давайте дізнаємось про неї більше, як про рослину, яка могла б оселитися у нашому садку. Для простоти будемо звати її як раніше - перовскія.
Перовскія своїм виглядом нагадує багато рослин: полин, котовнік, лаванду та лавандин, шавлію в кінці кінців. Є багаторічником і чудово зимую по всій території України.
Вона має сизе забарвлення листочків і фіолетово-блакитні квіти мов мереживо, створюючи ефект прохолодної синьої хмаринки, блакитної вуалі.
Особлива цінність перовскії в її довготривалому цвітінні - цвіте з липня і до самої осені безперервно. Надзвичайно приваблива для різноманітних комах-запилювачів, в тому числі бджіл!
Всі частини перовскії дуже ароматні, перовскія поєднує в собі суміш запаху лавандину, хвої та полину. Квіти перовскії їстівні, ними прикрашають страви, десерти та напої.
Перовскія надзвичайно витривала рослина і толерантна до таких складних умов як: бідні грунти, посушливий клімат, спека, відсутність поливу. За що і особливо цінується у ландшафтному дизайні - дозволяє створити стійкі довготривалі композиціі майже без догляду. На одному місці рослина росте без ділення до 4-5 років! Для дизайнерів міського озеленення буде важливим фактор стійкості перовскії до солей!
Видова перовскія досягає у висоту до 120 см. Поодинокі рослини можуть завалюватися від власної маси. Краще її садити групами по кілька рослин, щоб вони підтримували одна одну, або в компанії з міцними злаками або міцними вертикальними квітами.
Сучасні сорти якраз позбавлені цього недоліку, мають міцні стебла і не таку надмірну висоту:
Blue Steel до 90 см
Blue Spire до 90 см
Little Spire до 70 см
Lacеy Blue до 40 см
Bluesette до 40 см
Зимостійкість перовскії всіх сортів до -34 (4 зона). Навесні вона зрізається на висоті 5-10 см від землі . Полюбляє лише сонячні ділянки, з сухим добре проникним грунтом, можна кам’янистим, поливу не потребує.
Гарно виглядає у гравійних садках, в середземноморському стилі, у поєднанні з травами (війниками, щучниками, ковилою, просом), ехінацеями, деревіями, та іншими не надто яскравими квітами, створюючи у садку атмосферу спокою і затишку.