Одразу зазначу - мова йде тільки про вирощування розсади! Дорослим рослинам потрібне інше освітлення.
Розповідаю виключно про свій досвід, який дає мені гарні результати по вирощуванню розсади багаторічних квітів, без зайвих витрат.
Для підсвітки розсади я не користуюсь ніякими дорогими фітолампами з різнокольоровим спектром. Цей досвід я підгледіла у іншого досвідченого квітникаря, спробувала на собі, і ділюсь з вами, тому що це працює.
Для підсвітки розсади я використовую звичайні лінійні світлодіодні світильники (LED-світильники) певної потужності і температурного діапазону. Якщо дуже коротко, на поличку 1,2 м довжиною, 40 см шириною, достатньо лінійного світильника 1,2 м потужністю 36 Вт, температурою 4500-6000К.
Якщо вам цього достатньо і ви не хочете заглиблюватись у фізику, люкси та люмени, то далі можете не читати, а бігти замовляти світильник.
А для допитливих, що хочуть розібратись до чого ті люкси та люмени і як підібрати освітлення для розсади, якщо, наприклад, ви будете використовувати не готовий світильник, а led-стрічки, велком нижче.
Отже, засвоюємо теорію:
Потужність лампи, Вт - це скільки ватт вона споживає.
Потужність світлового потоку, Лм (люмени) - це скільки світла лампа видає.
Освітленість, Лк (люкси) - це скільки світла потрапляє на поверхню (в нашому випадку на рослину), і це той самий показник, на який і треба орієнтуватися, обираючи лампи чи світлодіодні стрічки!
Всі ці показники пов’язані між собою! (формула буде нижче)
По різним даним, для повноцінного розвитку розсади необхідна Освітленість від 6000 до 10000 Люкс (візьмемо середнє значення 8000 Лк). Для порівняння, в сонячний літній день рослини отримують до 100 000 Люкс.
Число люменів як правило вказується у характеристиці led-лампи, на упаковці. Полегшу вам задачу, якщо не знайдете - у всіх лінійних лед-світильників середнього цінового сегменту він становить 70-75 Лм/Вт (у дорогих може бути до 115 Лм/Вт).
Щоб дізнатися ,скільки люменів видає конкретна лампа, просто помножимо цей показник на ЇЇ потужність. 70*36Вт=2520 Лм або 70*45Вт=3150 Лм і тд.
Лампи можуть бути різними, головне - кількість світла, яка потрапляє на рослини.
Як рахувати під свої потреби?
Можна підбирати освітлення під площу вашої полички (розрахунок 2), або виходячи з підходящої вам довжини готових світильників, як обирала я (розрахунок 1).
Розрахунок 1:
Як я підбирала. Довжина моїх поличок 1,2 м, 40 см шириною. Готові лінійні світильники такої довжини є на 36 і на 45 Вт. Я рахувала, який мені краще підійде, скільки люксів вони видають.
Спочатку рахую, скільки вони дають люменів (пам'ятаємо, потужність світлового потоку середньостатистичної лампи це 70-75 Лм/Вт):
70*36Вт=2520 Лм
70*45Вт=3150 Лм
Тепер шукаю люкси по формулі:
Потужність світлового потоку (Лм):площу (м2) = Освітленість (Лк)
2520:0,4=6300 Люкс
3150:0,4=7875 Люкс (потрапляє на мою розсаду)
Бачимо, що краще підійде світильник 45 Вт. Але і на 36 Вт теж потрапляє в діапазон
(у мене на таку площу висить світильник 36 Вт). А от такий самий світильник, але потужністю 24 Вт вже не підійде!
Розрахунок 2. Наприклад, площа полички в мене 0,4 м2.
Потрібно, щоб на неї потрапляло 8000 Люкс. Як підібрати лапми чи стрічки, щоб вони давали стільки люкс?
Спочатку рахуємо, скільки це буде люменів, по формулі:
Освітленість(лк)*площу(м2) = Потужність світлового потоку(лм)
8000Лк*0,4м2 = 3200 Лм
Отже нам потрібно, щоб світильник (або кілька) видали нам 3200 Лм на цю площу. Тепер розрахуємо, яка ж потужність світильнику (Вт) при такому показнику люменів. (пам'ятаємо, потужність світлового потоку середньостатистичної лампи це 70-75 Лм/Вт), то:
3200/70 = 45,8 Вт. Отже на таку поличку вам потрібен один лінійний світильник на 45 Вт. Або кілька менш потужних, підбираєте як вам вигідніше та зручніше.
Ще звісно треба врахувати втрати світла на відстані від лампи до розсади. Кожні 10 см - це приблизно мінус 10%. Але я вже опускаю ці розрахунки, ви можете для себе розрахувати окремо, як на мене, то це вже не так важливо.
Дуже важливо підібрати світло в діапазоні 4500-6000К. Надто холодне або надто тепле світло негативно впливає на розвиток розсади.
Температура ламп має бути в діапазоні 4500-6000К.
Додатково: якщо у вас є змога закрити бокові стінки світловідбиваючою поверхнею, ви не тільки зменшуєте втрати освітленості, але і підвищуєте цей показник! Я використовую на своїх стелажах фольгоізол.
Ну і останнє: світло - важливий, але не єдиний фактор успішного вирощування розсади! Не забувайте про температуру, полив, якість грунту, вчасні обробки і правильне підживлення!