Мені не на словах знайома ситуація, коли посіяв 100 насінин, а зійшло 5 шт, або не зійшло зовсім, або земля вкрилась пліснявою. Як правило причина цього - багатофакторна. Посів насіння - доволі технологічний процес, тому я підхожу до цього відповідально та комплексно. Ось мої правила посіву.
-
Якість та здоров’я насіння. Необроблене самозбірне насіння може нести на поверхні інфекції, грибки, які можуть вбити паросток на стадії прокльовування. Тому, якщо ви не впевнені, самозбірне та насіння бюджетних марок бажано перед посівом продезинфікувати. Я замочую у хлоргексидині на 15 хв. Розчин дезинфектора вб’є зовнішні патогени. Зверніть увагу, брендове насіння відомих фірм (Benary, Syngenta, Hem zaden, Floranova, Panamseeds) спеціальним чином оброблене антибіотиками, що вбиває як внутрішні так і зовнішні патогени, і схожіcть такого насіння 99%!
-
Субстрат. Якісний субстрат, не менш важливий за насіння! Моя порада - ніколи не використовувати землю з городу для посіву розсади вдома. Адже така земля містить безліч патогенів та шкідників, які радо і дружно прокинуться в теплому будинку!
Найкращі субстрати для посіву - це балтійські субстрати Domoflor, Mikskaar, LaFlora, Silu Kudra та звісно німецький Klassman. Субстрат має бути нейтральний (рН 5,5-6,5) розсипчатий, рихлий. Фракція не сама дрібна ( стандарт 0-10 розроблений зазвичай саме для посіву). Якщо ви не впевнені в якості торфу, або все ж використовуєте городню землю або власний компост, то такий субстрат бажано прокалити в мікрохвильовці на 700-900 Вт 5-10 хв, або в духовці на 180 гр. Для того, щоб заселити прокалений субстрат конкурентною корисною мікрофлорою, додайте у субстрат біопрепарати (фітоспорин, триходермін). Я додаю ці препарати превентивно навіть у якісний торф, для кращих результатів.
-
Контейнери та ємності для посіву, якщо ви використовуєте їх повторно, мають бути начисто вимиті, ніяких залишків минулорічного ґрунту не має бути. В таких залишках роками можуть жити інфекції, гриби, і навіть яйця шкідників. Не варто брати надто глибокі контейнри. Посів у невеликий шар грунту ( 3-5 см) дає кращі результати (чим дрібніше насіння, тим менший шар груту). Потім краще розпікірувати у більше глибокий контейнер або касету.
-
Глибина посіву. Все насіння сіється на дві глибини власного розміру. Саме дрібне насіння (вербаскум, дзвоники, вербена бонарська, пенстемон, вероніка) не присипається, лише вдавлюється в субстрат. Допускається напівпрозоре присипання шаром піску. Частіше за все таке дрібне насіння потребує для проростання доступ світла - тому не присипається.
-
Більшість насіння я сію рядками, не врозсип. Так набагато легше доглядати за розсадою, краще провітрювання між рослинами, легше прорихлити, легше полити під корінь, залишаючи міжряддя сухим. Рослини краще і більш рівномірно розвиваються, маючи простір по боках. Але є таке насіння з дрібних особливо, яке краще сходить і розвивається при густому посіві суцільним "килимком", наприклад, насіння ковили найтоншої, вербаскуму. Це все пізнається у досвіді.
-
Температура. Будь-яке насіння сходить у теплому грунті, до появи сходів бажано підтримати температуру грунту (не повітря!) 20 гр, поставити на/біля батареї, або на електричний килимок. У надто холодному ґрунті насіння може не зійти, плюс в таких умовах чудово розвиваються гриби та бактерії навколо насінини.
Контейнери з посівами на електричному килимку
-
Вологість. Не можна допускати підсихання грунту до того, як з’являться сходи. Щоб насіння зійшло, грунт має бути добе насиченим водою, тому що білок насінини має отримати багато вологи, щоб достатньо набухнути, активізувати ферменти, та прорости.
-
Чорна ніжка, пліснява. Це головні вороги молодих сходів. Краще превентивно запобігти цим хворобам, ніж лікувати, так як вони “валять” розсаду миттєво. Сприятливі чинники - надмірна вологість субстрату, низька температура, відсутність провітрювання. Міри захисту: температура грунту не менше 16 град (коли контейнери стоять на підвіконіі, то грунт в них дуже холодний!), провітрювання сходів, посів рядками, рихлення міжряддя, полив під корінь, залишаючи міжряддя сухими, гарний захист - насипати шар пропеченого піску або вермікуліту на поверхню субстрату, так як ці речовини швидко просихають і не дадуть цим хворобам шансу.
Догляд за сходами та розсадою - тема окремої статті. Яка обов'язково з'явиться незабаром