Часто ми бачимо на упаковках, що для пророщування насіння потребує пройти процес стратифікації. Я розповім вам про власний досвід, як я роблю це у своєму розпліднику.
Отже, насіння деяких видів рослин мають дуже тверду оболонку і для її руйнування і пробудження ембріону паростка, їм потрібно пройти через тривалий термін знаходження у вологому, холодному середовищі, яке і сприятиме активації цих необхідних процесів.
Стратифікація - це процес при якому насіння ОДНОЧАСНО піддається впливу ХОЛОДУ і ВОЛОГОСТІ протягом певного періоду, характерного для даного виду насіння.
Температура як правило має коливатися віо 0 до 5°С, без заморожування.
Стратифікувати насіння - це не покласти сухе насіння у холодильник, морозилку або на вулиці. Необхідне саме вологе (а не мокре) середовище і тривала низька температура (а не заморожування).
Це в теорії. А що ж на практиці?
Як я роблю з насінням моїх квітів, яким потрібно пройти стратифікацію: я висіваю їх одразу у плошки у вологий торф’яний субстрат, підписую. Роблю це зазвичай в середині січня. І виношу в неопалювану теплицю або залишаю на вулиці. Якщо є сніг, то обов’язково накидаю зверху сніг. Тому що танучий сніг - це найбільша рушійна сила для руйнування надміцної оболонки насінини, що потребує стратифікації. Якщо снігу поки що немає - накидаю зверху агроволокно (щоб сонце не висушувало торф) і як тільки випадає сніг - обов'язково накидаю зверху, і по мірі таяння - додаю знову. Це коли контейнери стоять в теплиці, якщо на вулиці - сніг нападає сам.
І так вони у мене стоять аж до самого кінця березня. Одні я заношу на пророщування додому в березні, інші лишаю до самого тепла і проростання в теплиці.
Контейнери, що залишаються під підкритим небом, варто захистити, щоб ні коти, ні собаки, ні миші, ні птахи не пошкодили посівів.
Чи є промерзання? Так, звісно є. Чи є розтавання снігу і замокання ґрунту? Так, є.
Але саме наявність цих природних процессів дає самі високі результати по проростанню стратифікованого насіння (а для мене дуже важливий кількісний вихід!)
Стратифікація у холодильнику
В Інтернеті багато порад тримати насіння у холодильнику на вологих ватних дисках, у пакеті з вермікулітом, торфом, піском, опилками. Або ставити в холодильник одразу у плошках з торфяним субстратом.
Я пробувала такий спосіб, але мені це край не зручно. По-перше, закриті пакети і коробочки з насінням потрібно регулярно діставати на провітрювання, інакше привіт пліснява. По-друге, це незручно з дуже дрібним насінням, перемішане з торфом при подальшому посіві, посів буде нерівномірний (що вплине на якість розсади). По-третє, мало у кого є окремий холодильник під насіння, а воно займає місце як ніяк.
Якщо ж ви не маєте змоги розмістити ваші контейнери на вулиці і у вашому розпорядженні лише холодильник, то при стратифікації в холодильнику раджу дотримуватися наступних кроків:
-
субстрат чи пісок, з яким змішуєте або висіваєте насіння, мають бути обов’язково стерилізованими (прокалювання в духовці або мікроволновці), а контейнери чи зіп-пакети - чистими. При використанні ватних дисків - вода, якою вони змочені - кип’яченою.
-
насіння перед розміщенням у холодильнику бажано знезаразити (наприклад, хлоргексидином)
-
пакети або контейнери необхідно діставати та провітрювати хоча б раз на тиждень.
Отже, робимо всі ці процедури, щоб уникнути плісняви та інших патогенів, тому що умови в холодильнику без доступу повітря надто сприятливі для розвитку грибка та загибелі насіння.
Для квітів достатньо 6 тижнів стратифікації, не страшно, якщо довше. Заносити в тепло контейнери бажано не різко, якщо є можливість 1-2 доби витримати при +10° , це буде правильніше і корисніше для проростання. Набухше насіння живе, всі ці зміни воно відчуває!
Головне, любов та терпіння - і буде краса!:)